AR115126
Zloženie: Pľúcnik - 100 g mletého
Zaradenie: Bylinky
Tento produkt už nie je dostupný
Pozor: Posledné kusy na sklade!
Dostupný dátum:
Zloženie: Pľúcnik - 100 g mletého
Zaradenie: Bylinky
Pulmonaria officinalis vďaka vysokému obsahu hlienu upokojuje podráždenie dýchacích a tráviacich ciest. Druhový názov tejto rastliny odkazuje na zaujímavý vzhľad jej listov, ktorých povrch je pokrytý bielymi škvrnami. Z tohto dôvodu sa pľúcnik niekedy pestuje ako okrasná rastlina.
V minulosti sa pľúcnik nazýval pľúcnik a jeho latinský názov naznačuje aj jeho spojitosť s pľúcnikmi. V ľudovom liečiteľstve bol pľúcnik obľúbenou bylinkou pri liečbe kašľa, chrapotu, dokonca aj tuberkulózy a mnohých iných ochorení dýchacích ciest. Pľúcnik sa tiež používal na zmiernenie žalúdočných a črevných vredov a na zastavenie hnačky. Nálev z byliny sa pre jej sťahujúci účinok používal aj na umývanie rán.
APLIKÁCIA
úľavu od kašľa a chrapotu
podráždené dýchacie cesty
podráždenia a defekty žalúdočnej a črevnej sliznice
nadmerná peristaltika čriev
ZLOŽENIE
Pľúcnik – 100% bylina. Surovina najvyššej kvality!
Účinnými látkami pľúcnika sú sliz, saponíny, alantoín, flavonoidy, triesloviny a oxid kremičitý.
DÁVKOVANIE A NÁVOD NA POUŽITIE
Pľúcnik – čaj (rezaná bylina):
1-2 polievkové lyžice bylinky zalejte 1 šálkou vody, priveďte do varu a varte 10 minút. Odstavíme na 30 minút, precedíme. Pite 2 poháre denne v malých porciách (pol pohára, štvrtina pohára).
SYNERGIA
Pre zdravie dýchacieho ústrojenstva sa oplatí pľúcnik kombinovať so slezom, podbeľom, ibištekom, ibišom, lekampanom, tymianom či angustifoliou.
KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, laktácia, precitlivenosť na rastlinu.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Pľúcnik je malá bylinná rastlina patriaca do čeľade borákovité. Vyskytuje sa takmer v celej Európe, no na Slovensku sa s ním stretnete len zriedka. Rastie v listnatých lesoch a húštinách, má rád tienisté a vlhké miesta. Preferuje humóznu pôdu.
Pľúcnik dosahuje výšku 15-30 cm. Pod zemou tvorí tmavohnedý, vysoko rozvetvený podzemok. Má vzpriamenú stonku, dosť hrubú, mäsitú a husto chlpatú. Listy pľúcnika majú srdcovitý alebo slzovitý tvar. Ich povrch je lesklý, tmavozelený a škvrnitý bielymi škvrnami, pričom spodná strana je svetlejšia a chlpatá. Kvety pľúcnika sú dvojfarebné – najskôr sú červené a časom sa sfarbujú do fialova. Majú zvonovitý tvar a rastú na husto chlpatých stopkách. Tvoria súkvetia nazývané bilaterálne falciformy. Plod pľúcnika sa skladá zo štyroch tmavých lalokov.