AR119236
Zloženie: Mandragora lekárska koreň - Mandragora officinarum - 50g - mletý
Zaradenie: Byliny
Tento produkt už nie je dostupný
Pozor: Posledné kusy na sklade!
Dostupný dátum:
Zloženie: Mandragora lekárska koreň - Mandragora officinarum - 50g - mletý
Zaradenie: Byliny
Mandragora lekárska (lat. Mandragora officinarum, angl. mandragora, satanovo jablko) je výnimočne čarovná rastlina opradená množstvom fascinujúcich legiend. Jeho história sa začala v staroveku, no skutočnú slávu si získal až v stredoveku.
Pochádza z oblastí Stredozemného mora a prvé zmienky o ňom sa objavili v egyptskom Ebersovom papyruse z roku 1550 pred Kristom. Potom o tom písali grécki učenci: Hippokrates, Dioscorides a Theofrastos. Mandragora sa vtedy využívala najmä na liečebné účely – pri nespavosti, zlej nálade, smútku a melanchólii, pri všetkých bolestiach, reume či dokonca neplodnosti. Jeho koreň sa podával ako anestetikum a hypnotikum pred operáciou a jeho plody sa používali ako afrodiziakum pri rituáloch lásky a plodnosti.
Neskôr, v stredoveku, sa táto rastlina objavila aj v magických praktikách (často v čiernej mágii). Bol spájaný s démonmi, Satanom a božstvami smrti a symbolizoval šialenstvo. V tých časoch ju zvyčajne hľadali pod šibenicami, pretože sa verilo, že vyrastá zo semena a krvi, ktorá vytekala z tiel obesených trestancov tesne pred ich smrťou.
Úžasný koreň mandragory, vtedy nazývaný alrauna, s ľudským tvarom a nezvyčajnými vlastnosťami, sa používal na čarodejníctvo, ktoré podľa legendy pri vytrhávaní vydávalo strašný krik a zabíjalo každého, kto to počul. Z tohto dôvodu bol vyvinutý špeciálny spôsob jeho získavania. Bol to zložitý, viacstupňový rituál, pri ktorom ste museli okolo rastliny uvoľniť pôdu, zaliať ju menštruačnou krvou alebo ženským močom, potom k nej priviazať psa, zapchať uši a nechať vytiahnuť koreň. Potom mandragora svojim krikom zabila psa.
Koreň mandragory obsahuje vysoko psychoaktívne látky, ktoré sú klasifikované ako tropánové alkaloidy, teda atropín, skopolamín a hyoscyamín. Možno ich nájsť aj v durmane, čiernej sliepočke a belladone. Spôsobujú stav delíria, ktorý je charakterizovaný okrem iného pocity disociácie, dezorientácie, závraty, ťažkosti s rozprávaním a koordináciou pohybov, halucinácie alebo precitlivenosť na podnety. Ak dôjde k požitiu koreňa mandragory, tieto účinky môžu byť spojené s vracaním, hnačkou a rozšírením zreníc. Navyše, pri nadmernej konzumácii môže tento koreň spôsobiť smrť paralýzou dýchacieho systému.
K magickým rituálom sa používal odvar z narezaného alebo mletého koreňa mandragory, prípadne alkoholový extrakt. Jedlo sa večer nalačno a s úmyslom dlhodobo nič nejesť kvôli možným vracajúcim účinkom. Podľa niektorých zdrojov sa pálila aj mandragora. Príkladom prípravku zo starých čias bolo zaliať 5-16 g mletého koreňa mandragory pol pohárom vriacej vody. Dávkovanie však záviselo od mnohých faktorov, ako je vek, pohlavie, telesná hmotnosť, individuálna citlivosť a psycho-fyzická kondícia, preto neexistoval jeden univerzálny recept.
Koreň mandragory ponúkaný v našom eshope je určený len na vonkajšie alebo zberateľské použitie.
ZLOŽENIE
Mandragora - koreň (Mandragora officinarum) 100%. Surovina najvyššej kvality!
DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Na vonkajšie použitie.
KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu.
CHARAKTERISTIKA RASTLÍN
Mandragora je trvalka z čeľade nočných – Solanaceae, pre svoje guľovité plody známa aj ako „satanove jablká“. Prirodzene sa vyskytuje v stredomorských, balkánskych a blízkovýchodných krajinách. Vytvára charakteristický, cibuľovitý koreň s početnými vetvami, z ktorých nad zemou vyrastá veľmi krátka stonka a listová ružica zložená z veľkých listov s nepravidelným povrchom a zúbkovanými okrajmi. V strede rastliny od júna do júla sa objavujú kvety s piatimi okvetnými lístkami a svetlofialovou farbou. Keď vyblednú, na ich mieste sa vyvinú guľovité, zelenožlté bobule s priemerom asi 2-3 cm.