AR88341
Zloženie: Korálovec ježatý - Hericium erinaceus - 50g vcelku
Zaradenie: Byliny
Tento produkt už nie je dostupný
Pozor: Posledné kusy na sklade!
Dostupný dátum:
Zloženie: Korálovec ježatý - Hericium erinaceus - 50g vcelku
Zaradenie: Byliny
Hericium erinaceus (Hericium erinaceus, hríb leví, yamabushitake) je jedlá huba s veľmi charakteristickým vzhľadom levej hrivy, prirodzene sa vyskytujúca na kmeňoch niektorých listnatých stromov - najčastejšie bukov, menej často hrabov, dubov či ovocných stromov. Od staroveku je cenený v tradičnej čínskej medicíne a japonskej medicíne Kampo pre svoj pozitívny vplyv na kognitívne schopnosti a pohodu. Moderná medicína zase obdivuje jej schopnosť stimulovať syntézu nových nervových spojení a jej ochranný účinok na mozog.
Pre svoju jemnú chuť a jemnú hubovú vôňu hrá soplówka veľmi dôležitú úlohu aj v ázijskej kuchyni. Zvyčajne je hlavnou zložkou jedál. Obľubujú ho najmä Číňania a Japonci.
Vlastnosti podporujúce zdravie
Erinacea podporuje správne fungovanie nervového systému na mnohých úrovniach:
podporuje procesy učenia a pamäte,
zlepšuje pohodu,
uľahčuje zvládanie úzkosti a stresu,
stimuluje procesy neurogenézy (tvorba nových nervových spojení v mozgu),
má neuroprotektívny účinok.
Má veľký potenciál pri podpore fungovania nervového systému – zintenzívňuje regeneračné procesy a stimuluje vývoj nervových buniek. Tieto vlastnosti sú už stovky rokov využívané v systéme tradičnej čínskej medicíny, v ktorej je sopel obľúbeným prostriedkom na zlepšenie pamäti a myšlienkových pochodov, ako aj na ochranu pred následkami staroby.
Moderné randomizované dvojito zaslepené štúdie na skupine Japoncov s miernym kognitívnym poklesom, ktorým bol podávaný 1 g práškového lúhu trikrát denne počas 4 mesiacov, potvrdili priaznivý vplyv lúhu na intelektuálnu výkonnosť a pohodu pacientov.
Štúdie na laboratórnych zvieratách ukázali, že vodné extrakty z levej hrivy zvyšujú aktivitu nervových rastových faktorov (NGF), ktoré prispievajú k rastu a udržiavaniu nervových buniek, ako aj podporujú myelinizáciu procesov (tvorba myelínových obalov okolo axónov). Bolo tiež pozorované, že podávanie extraktov z Echinacey zintenzívnilo regeneračné procesy experimentálne poškodených nervov u myší na úrovni porovnateľnej s mekobalamínom (aktívny vitamín B12) a tiež sa predpokladá, že môžu byť potenciálne lepšie tolerované ako mekobalamín.
Okrem toho má lyzium podľa tradičnej čínskej medicíny upokojujúci účinok na nervový systém, zlepšuje pohodu, zmierňuje frustráciu a napätie.
V TČM sa vlastnosti tejto huby využívajú aj pri liečbe problémov tráviaceho systému (najmä žalúdočných alebo dvanástnikových vredov) a ako doplnok stravy pri rakovine.
Početné polysacharidy prítomné v plodnici erinacei poskytujú vynikajúcu podporu nášmu imunitnému systému. Priaznivo pôsobia aj na metabolizmus lipidov v organizme.
ZLOŽENIE
Hericium erinaceus - celé, sušené ovocie (Hericium erinaceus) 100%. Najvyššia kvalita!
Erinacea obsahuje množstvo aktívnych zlúčenín, vrátane: hericenónov A a B; erinapyróny A a B (γ-pyróny), Hericeny A, B a C (fenolové deriváty), erinapyróny C (γ-dihydropyrón), polysacharidy (xylán, glukoksylán, hetero-xyloglukán, galaktoxyloglukán, lektín, heratory, živiny (bielkoviny, stopové prvky), steroidy, mono- a diterpény.
DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ
Odporúčané denné množstvo je 3 g. Možno rozdeliť na 2-3 porcie. Najlepšie je jesť hubu priamo. Môžete ho tiež zaliať vriacou vodou a vylúhovať alebo prevariť. Odvar je najlepšie konzumovať spolu s hubou.
Urinacea erinacea – čaj:
Infúzia: Rozdrvenú plodnicu zalejeme horúcou vodou a prikryjeme pokrievkou.
Odvar: Rozdrvenú plodnicu varíme na miernom ohni 30 minút.
Extrakt z vína: Rozdrvené plodnice zalejeme vínom a necháme 1 mesiac.
KONTRAINDIKÁCIE:
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu.
Interakcie a vedľajšie účinky:
Pre jeho imunostimulačný účinok sa neodporúča užívať ho po transplantácii, pretože môže prispieť k odmietnutiu transplantovaného orgánu organizmom.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Hericium erinaceus; Levova hriva; Yamabushitake) je huba nachádzajúca sa na živých a/alebo umierajúcich listnatých stromoch alebo ich mŕtvom dreve. Chrobák žlčník je považovaný za slabého parazita alebo protrofa, zvyčajne rastie na kmeňoch bukov a dubov, menej často na jabloniach alebo orechoch. V Poľsku a mnohých ďalších európskych krajinách je veľmi vzácny a je prísne chráneným druhom. Je na „Červenom zozname poľských rastlín a húb“ a je označený ako ohrozený druh. Erinacea používaná ako doplnok alebo bylinná surovina pochádza zo šľachtenia.
Vyznačuje jedinečným vzhľadom, ktorý je niekedy prirovnávaný k hrive leva, alebo niekedy vďaka svojim charakteristickým ježkovým ostňom. Je to huba husto pokrytá tenkými, svetlými, krémovo sfarbenými tŕňmi (vekom stmavnú a stávajú sa žltooranžovými a okrovými). Erinaceae dorastá do 30 cm a na strom sa prichytáva svojou bočnou alebo baňatou časťou. Dužina je dosť mäsitá a elastická, aj keď vlákna sú tiež cítiť. Chuť je jemná a sladká a vôňa výrazne hubová.
Iné názvy: Huba levia hriva, Opičia hlava, Houtou, Igelstachelbart, Pom Pom Blanc, Ježková huba, Satyrova brada.
V Japonsku: Yamabushitake, Jokotake, Usagitake, Harisenbontake.